Naturalne i ekologiczne środki czystości
Poniżej prezentuje listę znanych nazwijmy to „preparatów” naturalnych, czyli takich które występują  w przyrodzie lub są uzyskiwane w sposób ekologiczny, czyli powiedźmy że bezpieczny dla środowiska. Zastosowanie tych środków jest ograniczone głównie naszą kreatywnością, więc nie wypisuje ich.
To, że pisze preparat naturalny czy eko nie znaczy, że można je stosować bezmyślnie i bez odpowiedniego zabezpieczenia ciała.
W komentarzach dopisujcie swoje metody stosowania na konkretne zabrudzenia.
Uzupełniajcie listę znanymi Wam substancjami. Oczko

Wrzątek – najbardziej oczywisty sposób pomocny przy sprzątaniu. Zabija bakterie, odkaża powierzchnie.
Słońce – suszenie przedmiotów w pełnym słońcu może przyczynić się do wywabienia niektórych plam. Np. plamy z herbaty, jagód.
Spirytus - właściwości odkażające, łatwo odparowuje, przydatny przy czyszczeniu elektroniki, klawiatury itp.
Ocet – Pomocny przy usuwaniu osadu z kamienia i mydła. Przydatny głownie przy sprzątaniu w łazience i kuchni oraz myciu szkła.
Kwasek cytrynowy / sok z cytryny – działanie i zastosowanie jak w przypadku octu lecz niestety słabszym działaniem. W ramach rekompensaty kwasek ma zdecydowanie mniej drażniący zapach.
Soda oczyszczona – usuwanie zapachów, właściwości wybielające.
Soda kalcynowa – działanie podobne jak sody oczyszczonej lecz jest to środek żrący. Nie stosować na aluminium i włókna szklane. Chronić skórę, oczy i nie wdychać oparów.
Soda kaustyczna – zamiennik komercyjnego Kreta – do czyszczenia rur i odpływów. Substancja żrąca. Chronić skórę, oczy i nie wdychać oparów.
Kawa mielona – usuwanie zapachów np. w lodówce.
Naturalne olejki eteryczne –  w połączeniu z wodą może posłużyć jako naturalny odświeżacz powietrza.
Woda utleniona – usuwanie grzybów, właściwości dezynfekujące
Skrzyp polny – roślina którą dawniej stosowano np. przy myciu naczyń.
Nadtlenek wodoru – wybielacz, utleniacz, można stosować do prania jasnych lub białych tkanin
Boraks – środek czyszczący, piorący, wybielający

Zachęcam do dodawania pozostałych specyfików w postach Oczko
Odpowiedz
Witam. Są to domowe sprawdzone sposoby na sprzątanie, a ja moge polecić sprawdzony prze ze mnie płyn do szyb http://shopco.pl/szyby-i-lustra/13-plyn-...02800.html
polecam i pozdrawiam
Odpowiedz
no tak... Pytanie tylko czy ktoś korzysta z takich metod przy profesjonalnym sprzątaniu. Znam paru producentów bazujących na kulturach bakterii, produkujących środki myjące, dezynfekujące. Temat bardzo drogi i krótkotrwały (bakterie maja ograniczona żywotność) Wskazanymi przez admina produktami można sprzątać ale małe powierzchnie. Natomiast gdy zarabiamy na chleb robiąc do instytucjonalnie... wątpię żeby komukolwiek te metody się przydały.
Odpowiedz
1. Nigdzie nie wspomniałem, że polecam te metody do zastosowań profesjonalnych.
2. Znam klientów którzy zastrzegają w umowach z firmami sprzątającymi, aby używać takich preparatów jak wypisałem.
Wiadomo, że szarym mydłem wszystkiego nie da się umyć, ale nigdzie nie sugeruję aby w impelu zaczęli używać octu... Oczko to są raczej domowe metody jak w mieszkaniu pojawić ma się nowy członek rodziny lub w jakimś biurze pracują alergicy, a nie chcemy myć wszystkiego preparatami z wykrzyknikiem lub zdechłą rybą na karcie charakterystyki... Forum jest skierowane również do osób prywatnych, nie tylko do profesjonalistów.
3 Jest coraz więcej preparatów gdzie producenci się chwalą, że ich specyfik jest np. z octem, alkoholem lub gliceryną itd - te właśnie substancje mają sprawiać, że preparat jest mniej toksyczny i "przyjaźniejszy" użytkownikowi lub jego działanie jest skuteczne.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości